Playtype x Rist

DSC_0270

Last evening I went to PlayType, which is a really nice store close to where I live with a lot of cool interior things. They were having an event combined with Rist, where they were introducing the new  Aesop & Playtype Winter Guide. We got some mulled wine from Rist and we made snobrød in the backyard of the apartment building. It was nice learning a new danish tradition. One of the guys explained to us that making snobrød is a boy-scout thing that they would do at camp fires. I wish I had a fireplace in my apartment then I would only eat that with Nutella haha!!!

As for the store PlayType- I totally fell in love! I was amazed by all the cool looking little gadgets and cups and I don't know what else haha. I totally fell in love with their candles- I am kinda a candle freak. Like I have candles on non-stop in my apartment. Next year Tad and I will start living alone and we will redecorate the whole apartment, so I think this is a place I really want to go and get some stuff for the walls! Even their posters were pretty cool! Bee got this poster/calendar yesterday, which will look amazing in her apartment!

Včera jsem byla s Bárou na eventu, který pořádal malý designový obchůdek. Objevila jsem novou dánskou skautskou tradici! V Čechách se u táboráků pečou špekáčky a brambory, v Dánsku si nad ohněm pečou snobrød, což je v podstatě těsto na tyčce s trochou skořice. Opeče se to dozlazova a pak se to jí s Nutellou!! Jsou strašně dobrý!! V PlayType, což je jméno toho obchodu, mají mimo jiné naprosto úžasný svíčky! Já naprosto miluju svíčky, v podstatě máme doma pořád nějákou rozsvícenou.. Jsem trošku posedlá vůní bytu, takže potřebuju mít něco, co hezky voní, neustále k dispozici hehe. Určitě si tam časem pro jednu dojdu!

DSC_0265
DSC_0247
DSC_0281
DSC_0341
DSC_0310
DSC_0361
DSC_0353
DSC_0266
DSC_0240
DSC_0229
DSC_0215
DSC_0350
DSC_0360
DSC_0312
DSC_0257
DSC_0261
DSC_0264