An Early Christmas

DSC_0827

I have finally recovered from my London trip. What was supposed to be a merry little Christmas holiday ended up being an insane party haha. My friend Elizabeth, who I went to visit goes to the Royal Academy of Music and since it was the end of their term there were so many parties haha. So I spent two days with a horrible hangover, feeling like sh**t . But we still did so much! And bought a lot of things. I went a little crazy and got some presents for me and Tad as well as for my parents ( I am not showing those here tho). I discovered some really lovely shops I never knew before!!  So here is what I got!

Konečně jsem se vzpmatovala z výletu, který měl být příjemný předvánoční odpočinek v Londýně a změnil se v několika denní párty haha. Elizabeth měla poslední test v úterý, takže úterý a štředa jsme do rána byly ve městě. Nakonec jsme to obě zvládly,  hezky jsme nakoupily a užily si to co to jen šlo! Rozhodně bude Londýn předvánoční tradice.

DSC_0811
DSC_0856

1. The White Company

First I came across this place at Selfridges. I was immediately intrigued by the nice and clean design and the amazing smells!!! Elizabeth told me they have a shop close to where she lives by Regent's Park so we decided to go there in stead to shop, you know- the whole shopping experience I like small stores so much more then shopping malls. I got a candle and a home perfume from the "winter" collection, which smells like Christmas! I already lit the candle in my apartment and it is really strong, which is nice! I am a little sad we don't have this store in Copenhagen!!

Na tento obchod jsem narazila poprvé v Selfridges. Rozhodně se tomu neříká "bíla společnost" nadarmo, okamžitě mě zaujal krásný a čistý design všech jejich věcí. Eliz mi říkala, že mají obchod kousek od toho kde bydlí a že můžeme jít nakoupit tam. Já radši nakupuju v obchodech než v nákupních štřediskách, takže jsem z té informace měla radost. Koupila jsem si svíčku a domácí parfém ze zimní kolekce. Už jsem oba produkty zkoušela a jsou perfektní! Ta svíčka má fakt silnou vůni, takže dost rychle zavoní celý pokoj a parfém je taky super!!

DSC_0840

2.   The Conran Shop & Crabtree and Evelyn

Two more companies I didn't know of before. The Conran shop we found on Marylebone High Street. It is a little similar to Colette in Paris. They have a variety of high end products- from food, to candles and home scents to games and furniture. I got some coffee beans coated in chocolate and chocolate balls for Tad. Crabtree and Evelyn was in Covent Garden, where we went one night. I was immediately amazed by the store. It was so cute! They had a lot of teas as well as cookies and biscuits and some beauty products. I got a Christmas tea! Make sure to visit this store if in London!

Našla jsem dva super obchody s jídlem a věcma do bytu. The Conran shop je obchod s high- end zbožím. Mají tam všechno od jídla po nábytek. Koupila jsem tam kávová zrníčka v čokoládě a čokoládové kuličky pro Tadeáše. Crabtree and Evelyn je kouzelný obchůdek s čajema, sušenkama a různýma krémama. Koupila jsem tam vánoční čaj. Chtěla jsem víc věcí, ale bohužel jsem měla jen malý příruční zavazadlo.

DSC_0848
DSC_0823
DSC_0853

3. The Little Things.

Whenever i travel somewhere where there is a Zara Home I tend to buy their home scents. They smell really nice and last a long time. This time round I got the gingerbread scent. Once again, it smells like Christmas and I love it. At the airport I got some Ferrero Rocher for Tad. I guess that is kinda a tradition, that I buy chocolate at the airport Last but not least I got some funky Christmas sweaters in a market under the London Eye haha. I think it was a really successful trip! Will share more pics soon!

Vždycky když cestuju někam kde je Zara Home tak si tam koupím vůni do bytu. Naprosto miluju jejich výrobky. Fakt dobře voní a vydrží dlouho. Tentokrát jsem si koupila vůni s příchutí perníku. Voní jako vánoce takže to miluju. Na letišti jsem pro Tadeáše koupila Ferrero Rocher( a skoro se mi to už nevešlo do kufru). Asi nejvtipnější věc, kterou jsem pořídila jsou tyto vánoční svetry. Koupila jsem je na trhu u London Eye. Moc jsem si výlet užila! Brzo sem dám víc fotek!

DSC_0829
DSC_0671