Copenhagen Christmas Shopping

DSC_0800

What is the best part about Christmas? Well, besides being with my family and all that stuff it also means that I can go and buy a lot of presents for everyone haha. Also, going to stores and looking at EVERYTHING they have is a little more acceptable before Christmas, at least it seems like it. I love going to Magasin and Illum to look at all their Christmas displays. I in particular enjoy going into home appliances, and pretty much anything one can put into an apartment- candles, various home scents, little designer pieces, cactuses! I am crazy! So I have decided to create a little Copenhagen Christmas Shopping guide for you. With all the cool locations for designer goods but also cool christmas decorations.

Jeden z důvodů proč miluji Vánoce je ten, že impulzivní nakupování ve velkém množství se najednou stává přijatelným. Tudíž trávím předvánoční čas chozením po Magasin a Illum, což jsou dvá nákupní domy, kde mají všechno od bot, po oblečení, knihy a vybavení do bytu.  Připravila jsem malý nákupní průvodce na Vánoční nakupování v Kodani.

1.Magasin Located in the centre of Copenhagen on Kongens Nytorv right by Nyhvn, Magasin is a must-go. With 5 floors of goods it is the perfect place to get all your Christmas shopping done. My favorite place is in the basement, where they have a food store      Mad& Vin. I go there when I need really fancy food for a party or soemthing, because they have really nice and exclusive goods. But in general the whole store is not high-end at all. You can buy almost anything at a pretty reasonable price. I usually do all my christmas shopping here. Last year I spent way too much  money at Magasin haha.

Magasin se nachází v úplném centru Kodaně. Jen pár kroků od Nyhavn, čímž se stává jednoznačnou zastávkou na nákupy. Celkem má obchod 5 pater, na každém najdete jiné zboží. Do Magasin chodím nejraději pro jídlo, ve sklepě mají obchod Mad& Vin (překlad: jídlo a víno), který je plný výběrových potravin a pití. Většinou tam jdu nakupovat, když vím že budu mít hosty a chci připravit hezké jídlo. Co se týče zbytku obchodu, cenově je velice přístupný. Nenachází se zde žádné drahé značky.

2.Illum Not far from Magasin you will find Illum, which is a high-end store, with a lot of designer goods. Recently Illum opened a Céline store. Most people like Illum because it is the only place where you can find a Sephora. I personally am not the biggest fan of it, but I really like the café they have on the 4th floor called Original Coffee. Nontheless Illum is a good place to buy handbags and also shoes(they just opened a new shoe department).

Další obchod je umístěn na ulici Strøget, což je hlavní nákupní třída v Kodani. Illum nemám zas tak moc ráda, protože mají míň věcí a většina je hodně drahá. Nedávno otevřeli Céline, YSL a Valentino. Takže tam ráda chodím koukat, ale ne zas tolik nakupovat. Hodně lidí má Illum rádo, protže je to jediné místo v Kodani, kde je Sephora. Já tam často navštěvuji kavárnu na čtvrtém patře, která se jmenuje Original Coffee. Ale pokud jste v Kodani, Illum určitě stojí za prohlídku, protože mají krásné výzdoby a parádní schodiště.

3.Illums BolighusIllum Bolighus is the ultimate interior store! If I had 1.000.000DKK I would easily spend it there haha. You can find everything from small accessories, to tables and chairs, to sofas and lamps. During Christmas they have this amazing displey in huge glass windows. It is really close to Illum, located on the main shopping street Strøget.

Illum bolighus je obchod se vším co si člověk může představit dát do bytu. Mají tam všechno od malých doplňků po sedačky a lampy. Tento obchod naprosto miluji! Kdybych měla 1.000.000DKK tak si dokážu představit, že bych je tam dost snadno utratila. Do tohoto obchodu chodim kdykoliv jsem v centru, jen se podivat nebo si koupit něco malého. O Vánocích mají krásné výlohy- tento rok jsou do červena minulý byli zeleno zlaté myslím.

4. StrøgetOn Strøget you will find all the stores you can imagine. From H&M and Zara to Louis Vuitton and Mulberry. The only downside about this street is that there are always sooooo many people. So i usually try not to come here at all- unless it is closer to Højbro plads, where Illum is located. When I need to get somewhere on Strøget I use one of the side streets to get here so I don't need to mingle with the hundreds of tourists haha. But it is a good street for shopping!

Poslední položka mého průvodce je ulice Strøget. Je vyhlášená jako hlavní nákupní třída- a také podle toho vypadá. Když se rozhodnete na tuto ulici vydat, buďte připraveni se proplétat mezi stovkami turistů, kteří na každém kroku fotí. Já osobně na tuto ulici chodím málokdy, většinou jen pokud potřeuji jít do Zary. Bohužel se na Strøget nachází všechny různé obchody: Zara, H&M, Louis Vuitton, Mulberry, Hugo Boss, tudíž se jí nedá vždy vyhnout.

DSC_0778
DSC_0782
DSC_0672
DSC_0619
DSC_0658
DSC_0794
DSC_0648
DSC_0666
DSC_0604
DSC_0625
DSC_0807
DSC_0692
DSC_0657