When The Sun Comes Out

boyfriend-jeans-boots-bag

In this time of the year sunlight is something we rarely see in Copenhagen. It is usually dark as hell and cold and rainy and windy and just really not nice weather haha. So whenever there is even the slightest change of a blue sky it is time to take pictures! We took these pictures yesterday with Ilirida by the Copenhagen Lakes. I think these are one of the nicest pictures I have taken in some time. Even though the sun was directly facing my camera I managed to set it so that it looked good! And oh my the results are amazing! Which is of course also thanks to the fact that Ilirida is really really good at editing her pictures!

After spending a few days of dying in bed with my wisdom teeth growing it is so nice to be out and about again. Today I am working at ImpressionPR, where I go once a week to help out to take some pictures and set up press releases. I love going here because Terese and Christina are awesome and it is always a fun day! Tomorrow I am going to visit Danish Minies in Charlottenlund to check out their food! Can't wait! Will be going with Tad, since he is a chef I thought he would find it interesting to see!! Also I am super excited to have dinner with B and S tonight! Yay! Good to be back haha.

Vždycky když v Kodani vyjde sluníčko tak jdeme fotit! V prosinci se to nestává moc často, takže když se zrovna povede hezký den tak je celá Kodaň venku. Včera se jeden takovýto den poveld tak jsem šla s Ilirídou na malou photoshoot. Byli jsme u Kodaňských jezer a musím přiznat, že jsem s výsledkem dost spokojená!! Hlavně jsem ráda, že jsem konečně byla schopná opustit postel. Několik dní mě naprosto zabíjela bolest osmiček, které se zase rozhodly o něco povyrůst. Myslím si že zítra už budu úplně v pohodě, tak akorát v čas na to jít navštívit jednu Dánskou firmu, která dělá malé jednohubky. Byla jsem tam pozvaná udělat rozhovor a zkusit jejich jídlo! Dneska večer jdu s holkama na večeři do nového dim-sum cocktailového baru! Je fajn být zpátky!!

boyfriend-jeans-coat
boyfriend-jeans-walk-ilirida
boyfriend-jeans-ilirida-
boyfriend-jeans-ilirida-boots
boyfriend-jeans-1
boyfriend-jeans-ilirida-blog