A day in Charlottenlund

DSC_0901

Today was amazing! I was invited to go visit Danish Minies, which is a catering firm, that specializes in smørebrød bites. Their shop is a little bit out of Copenhagen in Charlottenlund so I asked Tad to come with me. Since he works in a typical Danish restaurant he knew all the food they had at Danish Minies and could fill me in on a thing or two. Of course I know most of the typical dishes, but at Danish Minies they have so many different things to offer so he could also translate what is what haha! A blog post about their food is coming up in the next few days! It is honestly amazing what they do! Such a nice idea!

Tad and I also had some coffee and did a little shopping! I must say I was pleasantly surprised by all the cute little shops that are in Charlottenlund. I must go there more often! Bettina, the lady behind Danish Minies, told me about all these lovely places around so I really want to see all of them! I love getting to know more of Copenhagen, even after nearly 3 years there are so many things I don't know about! Hope you like the pictures!

Dneska jsem jela s Tadeášem kousek mimo Kodaň navštívit jednu cateringovou firmu, která se specializuje ve výrobě jednohubek. Tato firma se jmenuje Danish Minies a vyrábí zmenšeniny typicky dánských jídel. Byla jsem tam pozvaná podívat se na celou jejich nabídu a ochutnat co mají v menu. Všechno bylo neskutečně dobré! Přístí týden plánuju malý večírek s jídlem, které si od nich nechám doručit. Jejich pobočka se nachází na okraji Kodaně ve čtvrti Charlottenlund. Byla jsem tam jen jednou asi před 4 měsíci, takže to tam v podstatě neznám, ale Bettina( majitelka Danish Minies) nám vysvětlila kde co je a doporučila kam se jet podívat. Musím přiznat že po skoro třech letech v Kodani jsem vždy mile překvapená kolik krásných míst ještě neznám! Snad se vám líbí fotky!:)

DSC_0899
DSC_0903
DSC_0945
DSC_0894
DSC_0011
DSC_0022
DSC_0027
DSC_0005
DSC_0031