How To Become A Morning Person

DSC_0048

As of lately I have been keeping a tighter schedule then usual, so I found that waking up early in the morning is beneficial in more then one way. Of course I have time for breakfast and coffee, but the fact that everyone is asleep at 6 or 7 am creates a really nice atmosphere for working. So here are a few tips that I followed to become a 6am-10pm rather then 12am-2am kinda person!

  1. Start going to bed early I know at first it is really hard, but the key is to WAKE UP in the morning even if you only had maybe 4 hours of sleep, which during the first few days will be the case. No matter when you fall asleep try to wake up at your goal time if it is 6am or 7 am doesn't matter. If you are one of those people who can't fall asleep and just tosses and turns in bed for hours before falling to sleep( like I am) trust me, sooner or later if you wake up really early your body will become more used to falling asleep sooner and you will learn to get tired around 10pm.
  2. Think positively Before you fall asleep picture yourself waking up, having a shower, coffee a nice breakfast and having a lot of time to do everything! Don't fall asleep thinking: oh no I have to be up early, because that does not help! Just really try to imagine yourself how you are holding a cup of coffee and relaxing!
  3. Define why you want to wake up If you choose to change your sleep regime really try to think of why you are doing it. So that it has a purpose. For me it was that I constantly felt tired, because I would stay up really late and then I would not be able to wake up in the morning for work or meetings, which really bothered me, because even when I did wake up I would be tired and cranky and would not have a good day. So you need to keep on reminding yourself why you are doing this, and keep motivated. A lot of people do it because they don't normally have time for breakfast and can see that their health is declining because of it! Either way just be honest with yourself and be sure you know why you are doing it!
  4. Don't press the snooze button There is nothing worse then the thought of five extra minutes and then hearing the alarm AGAIN ringing in your ears and being annoying as f*ck haha. So once the alarm rings just get up! Even if you really don't want to. I think it took me a week and a half to get used to this regime. After that I would wake up at 6:30 even without an alarm.
  5. Stretch and shower What helped me to get the first wake-up call was when i heard the alarm I didn't have it next to my bed so I had to get up and walk to get it. Right away I would start stretching and trying to wake myself up and NOT GO BACK TO BED! After that I would have a shower and that kinda did the thing for me!

I hope this somewhat helps! I know it is tough falling asleep early and waking up early for that matter! But I think it is really worth it! Even though the lenght of the day does not change, by having a morning routine you get more quality time! Because honestly what happens after 10pm? All the shops are closed, it is dark outside, you can't really do anything! So why not just go to sleep! In the mornings you have really nice sunrises like the one I took pictures of today! And you have plenty of time to get ready for everything before the rest of the world starts their day! It really is nice being a morning person!

DSC_0077

Poslední dobou jsem měla hodně práce, která vyžadovala více pozornosti, takže jsem si nemohla dovolit být neustále unavená kvůli spánkového deficitu. Rozhodla jsem se začít vstávat a chodit spát dříve. Za normalních okolností jsem chodila spát ve dvě ráno a vstávala jsem po poledni, ale rozhodla jsem se vstávat v půl sedmé a chodit spát v deset! Tady je pár kroků, které jsem cestou dodržovala!

  1. Chodit spát brzoTodle byla pro mě největší výzva. Jsem typ člověka, kterému trvá dvě hodiny než usne, takže chodit spát o čtyři hodiny dřív, než jsem byla zvyklá, bylo peklo. Prvních pár dní jsem se jenom převalovala v posteli a nemohla usnout. Ale každé ráno jsem se odhodlala a v 6:30 vstala, takže časem začalo i moje tělo být unavené v 10 večer a šlo mi dobře usnout!
  2. Pozitivní MyšlenkyNejelpší věc, co může člověk udělat, když ví, že musí vstávat brzo ráno, je představit si sám sebe s kafem, snídaní, časem na srpchu, představit si, že nemusí chvátat a může si užít hezké ráno. Když si někdo začne večer říkat: ach jo, ráno zase musím vstávat, tak to nepujde! Pozotivní myšlení je v tomto případe extrémně důležité.
  3. Ujasnit si, proč chci vstávatPro mě důvod vstávat brzo byl ten, že jsem nemohla normálně fungovat, když jsem vstávala před 11tou hodinou. Byla jsem neustále unavená, nepříjemná a většinou jsem si musela odpoledne na chvíli schrupnout haha. Pro někoho je důležité mít čas na snídani a sprchu, to už je hodně individuální, ale je strašně důležité vědět proč chci vstávat brzo!
  4. Neoddalovat budíkNení nic horšího, než si dávat "dalších pět minut" a pak slyšet příšerný zvuk budíku znova a znova! Je důležíté hned vstát a neoddalovat to. Po týdnu a půl jsem se začala budit sama bez budíku v 6:30, takže si na to tělo fakt rychle zvykne! Jde jen o prvních pár dní!
  5. Protahování a sprchaNež jsem šla spát, dávala jsem si budík na druhou stranu pokoje, než mám postel, abych musela vstát a dojít si pro něj. Todle mi fakt pomohlo, protože jen co jsem vstala z postele tak jsem se o malinko víc probudila, pak bych se trochu protáhla a snažila se do postele už nevracet. Poslední kapka byla sprcha, po té jsem už byla 100% aktivní.

Snad to trošku pomůže. Není lehké měnit spací režim, ale myslím že to za to vážně stojí!

DSC_0053