Danish Minies

DSC_0945

A catering company with the loveliest story I have ever heard. A few days ago Tad and I were invited to go visit Danish Minies. We were welcomed by Bettina, the owner, and Radvile, the brand manager. They were really busy, because they got swamped by julefrokost orders, but still spared an hour to talk to us and of course to give us some minies to taste! Both of them were insanely sweet and really helpful. We got to taste all different types of smørebrød tiny bites. I think their concept is really cool, usually when I go have typical danish food I can only have one or two pieces, but at Danish Minies it is possible to eat so much more and taste all the different types of wonders the danish cuisine has to offer.

The story behind the concept is so sweet tho! When Bettina and her now husband were getting married they decided to make a menu that would keep on coming during the whole day and it would be small bites of typical danish food. So it is a company that started from love! I really like these types of cute stories! Anyway, make sure to check their website and see all the menus they have! I think it is perfect for dinner parties or small events and mainly to show visitors what danish food is! I can't wait to have some visitors again so that I can order sooo much food from the lovely ladies at Danish Minies!

 Danish Minies je cateringová společnost s tím nejúžasnějším příběhem, co znám. Před několika dny jsme byli s Tadeášem pozváni, abychom navštívili Danish Minies. Přivítala nás majitelka Bettina a manažerka Radvile. Měly hrozně napilno, protože jsou zavaleny vánočními objednávkami, ale urvaly si hodinku, aby si s námi popovídaly a, samozřejmě, nabídly nám některé jejich výrobky. Celý koncept je vlastně tak trochu "dánské sushi". Smørebrød je součást klasické dánské kuchyně, kde se různé dobrůtky podávají jako otevřený sandwitch na plátku celozrného chleba. V normální restauraci si normálně dáte jen jeden dva kousky, s Danish Minies ale můžete ochutnat nejrůznější druhy pochoutek, které dánská kuchyně nabízí.

Příběh Danish Minies je kouzelný. Když si Bettina brala svého manžela, rozhodli se vytvořit koncept, kdy můžete ochutnat malé kousky tradiční kuchyně. Takže vlastně začali s láskou! Mám moc ráda podobné příběhy. Každopádně se podívejte na jejich menu a webové stránky. Myslím, že to je skvělá volba na netradiční večeři nebo pro párty s kamarády, kterým chcete ukázat, co je to vlastně severské jídlo. Nemůžu se dočkat, až si od těch milých paní s Danish Minies objednáme co nejvíce jídla pro kamarády, které zveme na večeři!

DSC_0989
DSC_0933
DSC_0923
DSC_0916
DSC_0939
DSC_0947
DSC_0964
DSC_0949
DSC_0915
DSC_0931
DSC_0926
DSC_0956
DSC_0948