Singing Cats

DSC_0304 copy

Hey guys! So I am finally in Prague! We spent a lovely day walking around the city, seeing all the christmas decorations and of course having some nice christmas food haha! However, I must say I do miss Copenhagen and my two little cute kitties! A few days ago i was taking pictures of them right after they woke up and both of them were yawning haha. I totally think it looks like they are singing! I have waited for a few months now to get a good shot of them while yawning, and now that I managed to do it I was cracking up when I saw the pictures. I mean of course it is funny to see a little cat open her mouth really wide and roll her eye while yawning, but seeing it as a picture it really looks like if they were singing in the opera or something haha. I think I will start a series called the singing cats and I will try to get as many funny pics of various cats as possible!!

Today I have a busy day ahead of me where I am getting a hair cut and shopping for some more for Xmas gifts. Bee and Michael are going home to Slovakia so it is just me and my brother now! We are staying at my cousins apartment really close to the city centre and on Tuesday we are driving to our home town to be with the family for Christmas! We also have a cat back home so I can't wait to see him! Oh and I found some amazing wrapping paper, so I am insane psyched for gift wrapping haha!

Konečně jsem dorazila do Prahy! Včera jsme si prošli město a vánoční trhy a dali si klobásu haha. Ale strašně se mi stýstá po Minii a Toastíkovi! Naštěstí mám tydle parádní fotky, které jsem fotila před pár dny. Minii a Toastie na nich vypadají jako kdyby zpívali v opeře! Je to strašně srandovní a chci začít sérii fotek, kde bych nahromadila co nejvíc různých koček když zívají a nazvu to "zpívající kočky"! Dnes se jdu ostříhat a musím nakoupit posledních pár dárků. V úterý už jedu do Budějovic za rodinou, abychom spolu mohli oslavit vánoce. Koupila jsem si krásný balící papír, tak se těším až vám ukážu fotky dárků!!!

DSC_0311 copy
DSC_0286 copy
DSC_0305 copy
DSC_0303 copy
DSC_0309 copy
DSC_0310 copy
DSC_0302 copy
DSC_0301 copy