Arriving in London

Good morning! Today I woke up in London- with a really nice view of Regents Park. I arrived yesterday afternoon but the whole trip was one big mess. First, our flight was delayed - for normal people that is just a small hiccup, but since I am quite afraid of flying, having to spend any extra time before the flight is not very nice. It just prolongs the suffering haha. As if that wasn't enough for someone forcing themselves to get on a plane, suddenly 3 policemen appeared and were taking these dodgy looking/ football hooligans/ chains-on-the-pants British guys on the flight before we all boarded. And at that point I was thinking- OMG they are bringing some fellows on my flight what if they hijack the plane. I know, those are irrational thoughts, but I am not very rational before a flight haha.

If you remember- my apartment was robbed and our passports got stolen, and I haven't gotten a new one since. And you know that even though London is part of the EU they have passport control, which is not a problem if you have the biometric passport, because you just scan and go, but with an ID you need to wait in line and sometimes the lines are sooo long. Fortunately that was not the case yesterday and I made it though very smoothly. But then the Gatwick Express was packed and so was Victoria Station and I had to walk around everywhere with my suitcase and it took forever to get to Elizabeth's. Also by the time I got to Victoria Station if was 4pm Copenhagen time and I haven't eaten anything all day and got sooo hungry haha. We ended up grabbing a quick bite at Pret a Manger.

Překlad:

Krásné ráno z Londýna! Přijela jsem včera odpoledne a musím říct, že celá cesta byla docela zážitek. Za prvé, let měl zpoždění, což není zas tak velká věda, ale s mým strachem z lítaní to opravdu nebylo nic příjemnýho, jen mi to prodloužilo utrpení, haha. Jako by to už nebylo málo, z ničehonic se objevili 3 policisti a vedli zvláštně/kriminálně vypadající kluky do našeho letadla, dřív, než jsme měli nástup my ostatní, což okamžitě zapříničilo moje myšlenky- a sakra, teď sem vedou nějaký týpky, co když budou chtít unést letadlo. Nojo, před letem prostě nedokážu přemýšlet normálně, haha.

Jak možná víte (psala jsem o tom pár měsíců zpátky), nedávno nám vykradli byt a vzali skoro všechno, včetně pasů a já jsem si ještě něudělala novej. Londýn je sice pořád část EU, ale musí se procházet pasovou kontrolou, což je s biometrickým pasem normálně celkem rychlovka (naskenuju a jdu), ale jen s občankou se stojí ve speciální frontě a tak jsem se bála, že se tam hodně zdržím. Naštěstí tam skoro žádná fronta nebyla a tak jsem se z letiště dostala celkem hladce, jupí. Ale Gatwick Expresss (vlak do centra) byl narvanej, stejně tak jako nádraží Victora v centru Londýna, kam jsem přijela a trvalo věčnost, než jsem se dostala k mojí kamarádce Elizabeth na byt. A hlavně, v Londýně je o hodinku míň a tak jsem podle mojeho "kodaňskýho času" měla 4 hodiny odpoledne a já od rána nic nejedla. To jsme rychle vyřešily skvělým sendvičem v Pret a Manger.

When we finally arrived to Elizabeth's place the sunset was insanely beautiful. The sky suddenly turned on fire and was so brightly coloured! I love her view! At the apartment I had to charge my phone because it was completely without juice- the wonder of having Wi-Fi on a flight. God bless Norwegian:). Then we took a bus and completely failed because it didn't take us where we needed to go, so we ended up walking towards Oxford Street to see the lights and have dinner with lovely @byrosemaria and Natalie at NAC right off Oxford Street. It was so cozy seeing the girls. And funny that we met in London haha. Oh and the food was great! I got cajun chicken with fries, but most of the girls got Burgers. Rose got roasted aubergine and a salad- everything was delicious and looked really nice. Afterwards Elizabeth and I went to sleep so that we could wake up early and start with Breakfast at Le Pain Quotidien. So I am off now! Enjoy the pictures!!

Překlad:

Když jsme se konečně dostaly k Eliz na byt, viděly jsme z jejího pokoje krásnej západ slunce. Nabila jsem si telefon a vyrazily jsme. Chtěly jsme jet autobusem, ten nás ale nezavezl kam jsme chtěly, tak jsme se aspoň prošly směrem k Oxford street, poblíž které jsme se měly sejít na večeři s @byrosemaria a Natalie v restauraci NAC. Vidět se s holkama z Dánska v Londýně bylo moc fajn a náhoda, že nám to zrovna takhle vyšlo. Jídlo bylo super! Dala jsem si cajun kuřecí prso s hranolkama, ale většina holek šla do lanýžovýho burgeru. Rose měla pečený lilek a salát- všechno bylo vynikající a ještě to krásně vypadalo. Po večeři už jsme šly s Eliz domů, do baru už jsme pokračovat nechtěly, jelikož ani jedna z nás nepije a chtěly jsme jít spát brzy, abysme byly ráno jako rybičky a začaly den snídaní v Le Pain Quotidien, o tom ale zase zítra.

Mějte se super!