Batiste Styling Event

Hey guys! I was taking pictures at the batiste event yesterday and ended up getting my hair done as well- so much fun. The event was held by lovely Cecilia, who works with Batiste quite a bit I guess. The products being launched were 3 different new types of dry shampoo- anti-frizz, volume and texturising. The idea was to make a line of products for styling. And last night we got to test them. I think they work really well, because I got my hair done around 6pm and went to dinner until 11pm and the hair still looked great. And I actually forgot to take my hair down when going to bed and it is still pretty nice this morning haha. The event was at a champagne bar Kester Thomas . The place is so cool it kinda looks like if it were in an apartment. And there is a bathtub in the restroom haha. Very fancy indeed!

Ahoj všichni! Včera jsem fotila event značky Batiste (určitě znáte jejich slavný suchý šampon...), která byla moc fajn a ještě mi tam udělali krásný účes. Celou akci pořádala milá Cecilia, která občas s Batiste pracuje. Představované produkty jsou 3 druhy nového suchého šamponu- anti-frizz, volume a texturising. Batiste začíná s touto novou linií produktů pro styling a určitě stojí za vyzkoušení. My jsme měli tu možnost včera večer. Já jsem byla moc spokojená, vlasy mi s pomocí představovaných produktů učesali okolou šesté večer a pozdějí, okolo jedenácté vypadaly pořád stejně. Pak jsem si dokonce zapomněla účes rozpustit, usnula jsem a ráno to pořád nevypadalo špatně,haha! Akce byla pořádána v v baru Kester Thomas, což je krásné prostření, kde se cítíte, jako byste byli na návštěvě u známého v bytě. Dokonce tam mají vanu, haha! Celkem fancy.

And just a bit about the products. I actually don't use dry shampoo very often, because I have really good hair, which does not get greasy fast. But Tad, my boyfriend uses it haha. I think I will put it in my hair a few times in a month. But I am looking forward to testing the new ones, because they also have a function in stead of smelling nice. Especially the texturizer one, because sometimes my hair gets very thin and flat, so I hope that one will work well for me:).

Teď trošku víc o produktech. Suchý šampon moc nepoužívám, mám dobré vlasy, které se moc nemastí. Ale můj přítel Tadeáš ho používá rád, haha. Já ho použiji párkrát do měsíce. Ale moc se těším na zkoušení těchto nových, protože mají víc funkcí, než jsem "zmatnit" vaše vlasy a ještě krásně voní. Nejvíc se těším na texturizer, protože moje vlasy jsou docela tenké a ploché, takže si myslím, že ten mi bude sedět nejlépe :).