Testing new menu At Lo-Jo's Social

A few days ago Bee and I got invited to Lo-Jo's Social in the heart of Copenhagen to test their new menu. The place has amazing food and great cocktails- or at least the cocktail part is what everyone was saying. Since I don't drink I got a non-alcoholic mojito with apples, and that was also great! For dinner we started off with mussels in a delicious sauce. I don't think I have ever taste better prepared mussels. They were made in what seemed to be a bit cheesy sauce with carrots and other veggies in really thin slices. So delicious! Afterwards I got the duck confit burger with fries and onion rings and that was equally amazing. Unfortunately by the end Bee and I were so full that we couldn't finish all our food. But I will definitely be coming back soon. And I will take Tad with me so he can taste the great mussels as well! I can really recommend this place. And I am so happy I had the chance to test out their food. Sometimes I realise that Tad and I keep on going to the same places over and over and never test anything new- so I think it is time to start going to new places! If only all of them were as good as Lo-Jo's.

Před pár dny jsme byly s Bee pozvány do Lo-Jo's Social, restaurace sídlící v centru Kodaně, abysme otestovaly jejich nové menu. Jídlo je výborné, stejně tak jako koktejly. Protože nepiju alkohol, dala jsem si nealkoholické mojito s jablky, které bylo vynikající. Večeři jsme začaly mušlemi ve skvělé omáčce s mrkví a další zeleninou. Asi nikdy jsem nejedla takhle dobře připravené mušle. Mňamka! Jako hlavní chod jsem si dala konfitovaný kachní burger s hranolkama a cibulovýma kroužkama, což byla další lahůdka. Pak už jsme byly s Bee tak přecpané, že jsme bohužel jídlo nemohly dojíst. Rozhodně se ale brzy vrátím a vezmu s sebou Tadeáše, aby taky ochutnal ty vynikající mušle. Restauraci mohu jen a jen doporučit a jsem moc ráda, že jsem měla tu příležitost ochutnat jejich jídlo. Někdy si uvědomuju, že chodíme s Tadeášem na jídlo pořád do těch samých restaurací a nezkoušíme nic nového, takže si myslím, že je čas to změnit a začít objevovat nová místa. Kéž by všechna byla tak dobrá, jako Lo-Jo's.

These were the mussles- served in cute blue buckets and you can see all the veggies there as well! OMG Looking at this makes me hungry haha.

Mušle byly podávány v roztomilém kyblíčku. Panebože, z téhle fotky na mě jde zas hlad, haha.

This is what the interior looks like. It is very colourful with fun motives on the walls. I actually love the bright colours. Also each of the tables has a different colour, so it is perfect for instagrammers, because you can choose the one that fits your feed hahaha.

Interiér je velmi barevný, s vtipnými motivy na zdech, což se mi moc líbí. Každý stůl je jiné barvy, takže je to perfektní místo pro intagrammery. Prostě si sednete ke stolu, který se barevně hodí k vašemu feedu, hahaha.

The drinks. They look great and taste even better. If I ever start drinking again, this will

be the place to get a cocktail!

Drinky. Vypadají krásně a chutnají snad ještě líp. Jestli zase někdy začnu pít, sem budu chodit na koktejly.