This Christmas I Will...

❆ I will go to pick up a Christmas Tree with my mom. We will try to find an American-style tree in the Czech Republic. If that isn't possible we will go to Germany to a tree farm and pick out own tree.

❆ I will decorate the Christmas tree with my family. I love decorating Christmas Trees- we have so many beautiful colorful decorations, which we have had for years and I love taking them out.

Půjdu vybírat vánoční stromek s mamkou. Chceme se pokusit najít stromek v takovém tom americkém stylu a když ho v ČR neseženeme, pojedeme na stromkovou farmu do Německa.

Budu zdobit vánoční stromek spolu s rodinou. Miluju zdobní stromku- máme doma stoustu krásných, barevných dekorací a celý rok se těším, až je zase před Vánoci vytáhnu.

❆ I will try some fun new ways of making christmas decorations, I really want to try the one on the top left- it is such a cool idea to freeze things into ice. But maybe it will have to stay outside so it doesn't melt haha.

❆ I will make a centrepiece for the Christmas Table, this is a tradition we do every year and last year was the first time I did it by myself. I also want to try making a Christmas wreath. I have never tried making it from scratch and now that I will be home for so long ( almost 3 weeks) I really want to try it.

Chci si taky vánoční dekorace vyrobit. Viděla jsem spoustu zajímavých způsobů, jako třeba ten na fotce vlevo nahoře- zamražování věcí mi přijde super a vypadá to krásně. Ale asi by to muselo zůstat jen venku, aby to vydrželo, haha.

Letos vyrobím také dekoraci na náš vánoční stůl, je to tradice, kterou děláme každý rok a loni jsem ozdobu vyráběla poprvé sama. Také chci vyrobit adventní věnec, který jsem ještě nikdy nedělala a letos to už chci vyzkoušet.

❆ I will go to this really big flower store in my town and see what Christmas themed flowers they have and get some to decorate our home.

❆ Traditionally my dad puts on a lot of Christmas lights on the house from the outside. I really hope we do it this year as well. It is something we started doing in the States when we lived there many years ago. I love Christmas lights so I am super excited about this

Půjdu do mého oblíbeného květinářství a koupím domů jako dekoraci spoustu vánočních květin.

Taťka každý rok rozvěšuje spoustu vánočních světýlek ven na dům. Doufám, že to udělá i letos, je to krásná tradice, kterou jsme začali dělat ve Státech, kde jsme před mnoha lety bydleli. Vánoční světýlka úplně miluju a nemůžu se jich dočkat.

❆ I will try making hot-chocolat from scratch. I found a really nice recipe and I want to try it. I am not really into drinking it too much tho, only around Christmas, but I think my cousins and my brother will help me out when it comes to disposing of it haha.

❆ I will make mulled wine for my family. We make it every year, unfortunately this year I will not drink it, but I will definitely participate in the preparation. I love the smell of mulled wine. I even got a nice Christmas scent from The White company and I can't wait to open it at home.

Chci udělat pořádnou a pravou horkou čokoládu, žádné náhražky z prášku zalité vodou. Našla jsem super recept, který chci vyzkoušet. Já na čokoládu zas tak moc nejsem, piju ji spíš jen okolo Vánoc, ale díky bráchovi a sestřenicím se nebojím, že by nějaká přišla nazbyt.

Udělám pro rodinu svařák. Děláme ho každý rok, letos si ho sice nedám, ale rozhodně musím být v procesu přípravy. Miluju vůni svařáku, dokonce jsem si v londýnském obchodě The White Company koupila svíčku právě s vůní mulled wine a nemůžu se dočkat, až si ji doma zapálím.

❆ I will make gingerbread cookies with my mom. I love gingerbread, it is so delicious! And decorating it is so much fun. I got some powdered raspberries and black current in London at Borough market and I want to put it on the gingerbread, I think it will make it look a lot more unique and colourful!

❆ One of my mom's friends is a gingerbread pro, and I want to see if she would spare some time and show me how she decorates and maybe teach me a bit. If I learn how to do all this properly I want to try and make a gingerbread house. I haven't done that in years!

S mamkou upečeme perníčky, které zbožňuju. Plus mě moc baví je zdobit. V Borough Market jsem koupila malinový a černý rybíz pudr a chci je vyzkoušet právě na dekoraci perníčků, myslím, že je to udělá trošku originálnější a barevnější.

Jedna z mamky kamarádek je perníčkový expert a jestli bude mít čas, chtěla bych se od ní něco o perníčkách přiučit a možná pak zkusím udělat i perníčkový domeček, což je něco, co jsem nedělala celá léta a hrozně ráda bych to zase zkusila.

❆ Every year my cousins and grandparents spend Christmas at our house. We used to have it at my grandparent's house, they have this huge cottage in the countryside, so cozy- especially during Christmas. But now that they have gotten a bit older, they also live in an apartment in the city, so we don't use the cottage so much during Christmas anymore, because it is really hard to heat the whole place up.

❆ I plan on wearing bit knitted sweaters and cozy socks. I love keeping warm in front of our fireplace. Oh and drink a lot of tea!

Každý rok moje setřenice, bratranec a prarodiče trávili Vánoce u nás doma. Dřív jsme slavili u babičky a dědy na chaupě, kde to bylo v tomhle krásném čas super útulné. Teď, když už jsou prarodiče starší, žijí v bytě ve městě a tak letos na chalupě nebudeme- těžké ji vytopit, a tak strávíme Vánoce u nás doma.

Plánuju nosit velké, pletené svetry a teploučké ponožky. Miluju tohle vyhřívání se doma před krbem s velkým hrnkem čaje!

❆ I will make almond rice, a typical Danish Christmas desert. Thank god my boyfriend is a chef and can give me the recipe! I think everyone will love it so much. It is absolutely addictive.

❆ I will make a lot of soup to keep warm. I love soup, but only when it is cold, because during the summer it heats me up too much! Good thing I live in Denmark, where it is cold 80% of the year, so I can eat more soup than if I lived in Italy or Spain haha.

❆ I will decorate my gifts in some creative way and make Christmas cards. I love giving gifts, but the decoration is even more fun! It is such a creative outlet!

❆ And most importantly of all, I will wish for snow...

Chci udělat mandlovou rýži, tradiční dánský dezert. Díkybohu je můj přítel kuchař a může mi ukázat, jak se to dělá. Všem doma bude určitě moc chutnat, je to super návyková záležitost. Mňam!

Budu vařit hodně polévek, na zahřátí. Mám je moc ráda, ale jen když je zima, během léta mě až moc zahřévají. Naštěstí bydlím v Dánsku, kde je zima 80% v roce a tak je můžu jíst skoro pořád.

Letos se chci hodně věnovat balení dárků, plánuji vymyslet něco kreativního a hezkého. Miluju obdarovávat své blízké, ale dekorování dárků je snad ještě lepší!

❆ A hlavně, to nejdůležitější... Budu si přát zasněžené Vánoce.