A bit about myself

Hey guys, so my life is really boring right now. Since Saturday I have been writing my exam 24/7 and I haven't done anything else than sit at school so there are no new fun pictures to share. I was thinking that it was about time to tell you guys a bit more about myself.

Ahoj všichni, můj život je teď dost hrůza, jediný co dělám je, že sedím ve škole a píšu zkoušku. Máme v Dánsku zkoušky typu- napsat 10 stran esej z domova, takže na tom teď pracuju. Je to docela nuda a nemám žádný super zážitky z posledních pár dní, tak jsem si řekla, že napíšu něco o sobě.

✌🏻 I am 23 years old and my birthday is September 7th. I was lucky enough to be born to my kick-ass parents Eva and Miro in České Budějovice in the South of the Czech Republic.

Je mi 23 let, narozeniny mám 7. září a narodila jsem se v Českých Budějovicích. Mám úžasné rodiče- Evu a Mirka.

🇺🇸 The first time I went to the states I think I was 3 years old. My dad worked for Budweiser, so he had to travel there a lot. And sometimes we got to go with!:)

Do Ameriky jsem poprvé jela ve třech letech. Taťka pracoval pro Budweiser, takže tam jezdil na služební cesty a já s mamkou jsme občas jely s ním.

👶🏻 Just before I turned 5 I got the best thing ever- a cute tiny baby brother, who to this day is my best friend in the world.

Pár měsíců před tím, než mi bylo 5 let se mi narodil brácha Honza, se kterým jsme od té nerozučná dvojka.

👨👨👧👦 When I turned 5 my family moved to Denver, Colorado for two years, because my dad was working there and has some training. I went to kindergarten and first grade there.

Po pátých narozeninách jsme se celá rodina na dva roky odstěhovali do Ameriky. Žili jsme v Coloradu ve městě Denver. Tam jsem taky chodila do školky a první třídy.

📷 I destroyed my first camera when I was 6. We were doing a road-trip one summer all around the United States from Colorado to San Francisco or LA or something like that, and when we were at The Arches National Park- I dropped my camera in the sand. I was really bummed, but I ended up finding a diamond earring in the sand as well and I returned it to one lady, who was really happy and wanted to give me money for it.

První foťák jsem zničila v 6-ti letech. Spadl mi do písku, když jsme byli na výletě v Arches National Park. Taky jsem tam našla diamantovou náušnici, kterou jsem vrátila paní , která jí ztratila a chtěla mi za to dát peníze haha.

🇨🇿 When I was 7 we moved back to the Czech Republic and I started first grade- again! And at that point we had just returned from 2 years in the States, where I only spoke english, so I had to re-learn Czech haha.

Když mi bylo 7 přestěhovali jsme se zpět do Budějovic. Začala jsem tam chodit do první třídy, ale problém byl, že jsem dva roky v Americe mluvila v podstatě jen anglicky a musela jsem se zase naučit mluvit česky.

🙇🏻 In 5th grade I did a test to go to highschool ( in the Czech Republic you can go to high school from grade 6-13 if you are smart enough- I think my class had 300 applications and they only took 30 people).

V páté třídě jsem se hlásila na Gymnázium Jana Valeriána Jirsíka, kam jsem se taky dostala.

📘 So I went to high school for 8 years and made some really good friends there. I was always a bit what is today called hipster :D and I never went out clubbing or wore fancy clothes. With my friends we went to underground clubs to listen to small bands. Also most of my friends were in bands, which also explains quite a bit. So i was never a girly-girl. I also never played with barbies. I preferred lego.

Na střední jsem nikdy nechodila na diskotéky. S kamarádama ze třídy jsme chodili do různých klubů na koncerty a nebo do kaváren. Dodnes moje nejoblíbenější v Budějovicích jsou Hostel, Horká Vana a Velbloud, prostě jsem nikdy nebyla taková ta holčičí holka, haha.

📘 When I was 19 I graduated from high school. My worse enemy in school was Czech Language. And to this day I am absolutely retarded in Czech and I have a hard time speaking so that I sound intelligent haha. My graduations pictures, as you see below turned out horrible because my friends Suzan and Jacob couldn't figure out how to blow confetti until the very last minute when I was getting my picture taken...

V 19ti jsem odmaturovala z GJVJ. Největší problém mi vždycky dělal Český Jazyk. Myslím si, že do dnes mi moc nejde. Rozhodně se lépe vyjadřuju v angličtině! Jak vidíte, tak maturitní fotky nejsou žádná sláva, protože kamarádům nešly vystřelit konfety ve správnou chvíli, povedlo se jim to pozdě a proto se na fotce dole tak směju.

📘 I moved to Copenhagen to go to study at Copenhagen Business School just before I turned 20. 6 months after moving to Copenhagen, Tad moved here as well.

Po maturitě jsem se přestěhovala do Kodaně. Začala jsem studovat Copenhagen Business School. A 6 měsíců po tom, co jsem se přestěhovala já se za mnou přestěhoval i Tadeáš a teď tu žijeme spolu.

📷 I started learning how to use a proper camera in February 2015. That is also when I met Simone and decided to start a blog. Unfortunately my first blog was hacked and I had to start it all over about a year ago.

S foťákem jsem se začala učit asi před rokem a půl. Tou dobou jsem taky poznala Simone, dánskou blogerku a rozhodla jsem se taky začít blogovat. Bohužel můj první blog byl hacknutý, takže jsem asi před rokem musela založit nový.

👯 My two best friends are Elizabeth and Suzan are on the picture next to my graduation photo. E lives in London and S is flying as a fligh attendant with Emirates all over the world. I am also slightly related to both of them :D!

Nejlepší kamarádky- Zuzka a Eliz. Eliz žije v Londýně, kde studuje housle a Zuzka je letuška pro Emirates, se kterými létá po celém světě. Taky jsme všechny malinko příbuzné, haha!

❤️I also have 6 cousins and I have really, really close relationships with them. We all kinda grew up together, even though we live in completely different parts of the country. We have always been very close. And we loved floral prints I guess... or wait, that was the 90's.

Mám šest bratraců a setřenic, kteří sice bydlí v jiných krajích ČR, ale pravidelně jsme se scházeli u babičky a dědy na chalupě. Vždycky jsme se byli blízcí a pravidelně se vídáme.

🍔 My favourite food is a burger, however I haven't eaten it in 6 months- since I quit drinking. I am trying to discipline myself, and to be honest, I have eaten enough burgers for 10 lifetimes :D!

Oblíbený jidlo: Burger. Teď ale dodržuju disciplínu, před 6ti měsíci jsem přetala pít alkohol a taky jíst burgery, abych otestovala, jak silnou mám vůli, haha.

☕️ I drink a lot of coffee and my favourite is the gingerbread latte from Starbucks. But most of my coffee intake is straight, black- because I drink a lot of it at school.

Piju hoooodně kafe. Miluju Gingerbread Latte ze Starbucks, ale většinu času trávím ve škole, kde máme jen černé kafe, kterého občas vypiju fakt litr. 

🎓 I have a bachelor in social science and now I am doing a master degree in International Business and Politics at Copenhagen Business School.

Mám bakaláře z sociálních věd a teď studuju magistra v Mezinárodním obchodu a politice na CBS.

👨🏻🦁🦁 I have one boyfriend and two cats.

Mám přítele Tadeáše a dvě kočky.

💤 I love all my friends, but I am deffinitely a person that enjoys laying in bed alone while watching a moving and eating something.

Strašně ráda trávím čas s kamarádama, ale rozhodně jsem typ člověka co je rád sám v posteli s filmem a jídlem :D! 

🎼 I played the piano for 11 years and I also played the flute when I was young.

11 let jsem hrála na piáno a jako malinká jsem taky hrála na flétničku, haha.

🤓 I gradutad from French, Learned German for 10 years, and I know a bit Russian and Danish.

Maturovala jsem z francouzštiny, taky jsem se několik let učila němčinu a umím malinko rusky a dánsky.