Surviving Exams

Exams suck, but we all have to do them.. I am personally really struggling this year. I am not sure why it is so much harder for me this year to write papers, because I normally work really fast and do pretty well. But for some reason I can't do it now. So to counteract the unpleasantness of exams I decided to thing positively and not think of failing as an option. Here is what I did to survive the exam I am writing now. Just for your information, we have a question that we need to answer in a 10 page essay.

1) Organise everything

I started with printing out all the relevant texts and highlighting the important quotes so it is easier to look through them once I am putting stuff down on paper. I made sure I have read the texts enough times, so that by the time I am writing i know what is where and what are the main points that I need to focus on. It is nice having a overview before you start, because it makes it easier to make an outline in your mind of what it is you want to say in the paper.

2) Work with friends

It is so important to feel like you are not alone. I go work to school with my roommate Djanour and we support each other. It still sucks, but at least I am not the only one it sucks for haha. It is always nice to have someone who is working on the same thing and then we can bounce ideas of ourselves and get a sense of mutual suffering and understanding haha. Being around people is always better, because if you start freaking out, they will calm you down...

3) Make the place you are working feel good

When I work at home by myself, I make sure the apartment is clean and there are no distractions, I make myself coffee or tea, light a candle and have everything on the table nice and tidy. At school over the weekend Djanour and I brought a water kettle so we had enough coffee and brought snacks.

4) Realise that it is not the end of the world

So I mean... you fail. And you know what? It is fine... I failed my first exam at Uni so I just went to do it again and the second time I got a 10. Also, getting a bad grade won't kill you. I am a strong believer that nothing is worth stressing too much about it. It is always possible to blank an exam, if you know that you just can't do it. So no matter what, it will figure itself out one way or another:).

I think it depends from person to person and how they like to work. But I feel like a lot of people feel very similar like I do. Exams are never fun, but being in a nice environment when wokring deffinitely makes it a bit more enjoyable and bearable!

Překlad:

Zkoušky ve škole jsou na nic, ale nikdo se jim nevyhneme. Tenhle rok s nima mám celkem problém a nevím proč, nikdy mi škola nedělala potíže a vedla jsem si dobře. Z nějakého důvodu mi to ale teď moc nejde a tak jsem si říkala, že s tím musím něco udělat, protože za nedlouho musím odevzdat desetistránkovou esej, ve které máme za úkol zodpovědět jednu otázku. Rozhodla jsem se tedy i napsat vám pár tipů, jak zkouškové období přežít.

1) Všechno si pečlivě zorganizujte

Organizace je základ. Já jsem začala tím, že jsem si všechny potřebné texty vytiskla a zvýraznila si důležité věty, abych se při pročítání lépe orientovala. Před tím, než začnu psát vlastní text, se ujistím, že jsem si ten původní pořádně několikrát přečetla a vím, kde jsou hlavní body, na které se mám zaměřit. Je dobré mít přehled ještě předtím, než začnete psát, pak bude přesné vyjádření na papír jednodušší a jasnější.

2) Pracujte s kamarády

Je hodně důležité necítit se v tom sám. Já se jezdím učit do školy spolu se spolubydlícím Djanourem, se kterým se navzájem podporujeme. Jo, pořád je to na nic, ale aspoň jsme na to dva, haha. Vždycky je fajn mít někoho, kdo pracuje na tom samém a s kým si můžete předávat nápady. A hlavní: když začnete vyšilovat, má vás kdo uklidnit, haha.

3) Příjemné prostředí

Tenhle bod je podle mě hodně důležitý. Když se učím doma, vždy se ujistím, že je byt uklizený a není tam nic, co by mě rušilo. Udělám si kafe nebo čaj, zapálím svíčku a vše na stole si hezky připravím a porovnám. Jakmile je protředí okolo mě příjemné, pracuje se mi lépe. Když se jdu s Djanourem učit o víkendu do školy, vezeme si tam konvici, abysme měli dostatek kafe a svačinu.

4)Neúspěch NENÍ konec světa

Prostě jste zkoušku neudělali. A co? Je to v pohodě. Já jsem svojí první zkoušku na univerzitě taky neudělala a při dalším pokusu jsem už dostala 10 bodů. Špatná známka vás taky nezabije. Věřím v to, že nic nestojí za moc stresu. Vždycky je možnost se ze zkoušky omluvit, přesunout, odložit, pokud se opravdu necítíte připraveni. Všechno se nějak vyřeší, i škola. Buť tak, nebo jinak. Hodně štěstí!