Cool DIY ideas to try this Christmas

❆ When I was young, Christmas was the thing I looked forward to the whole year. I remember we had an insane amount of boxes filled with different decorations. But I always liked one thing- drying pealed oranges. So this year I decided I will give it a try again. The past years I came home right before Christmas. On the 20th or 22nd December, but now I have so much time, that I want to start this tradition again. I Also want to try it with pine cones! Yay I am so excited!

Jako malá holka jsem se na Vánoce těšila celý rok. Měli jsme doma neskutečný množství krabic s různýma dekoracema a světýlkama. Nejvíc mě ale bavila jedna věc- sušení pomerančů a tak jsem si řekla, že to letost zkusím znovu. V minulých letech jsem se domu vracela vždycky až těsně před Štedrým dnem, po 20. prosinci, letos ale budu doma už dlouho před a tak se chci zase vrátit k téhle krásné tradici. Taky mě napadlo vyzkoušet to se šiškama, nemůžu se dočkat!

❆ I have a plan to try and make fun Christmas-like snacks. I love the idea of marshmallow sticks. I have tried making them before, so it should work fine. I love everything Christmas themed, so I also want to try and make cupcakes and little cakes! My grandpa loves a Danish cake called "dream cake" so I want to try and make small bites out of it! Maybe put some decorations on time. And for the Christmas dinner I want to make a drink- maybe rosemary infused! I think that could be interesting.

Mám v plánu zkusit takové ty roztomilé vánoční sladkosti, jako marshmallows na tyčce, které jsem už jednou zkoušela. Taky by se mi líbily vánočně dekorované cupcaky a jiné malé dortíky. Můj děda miluje jeden dánský dort, "dream cake", takže bych ho zkusila udělat a třeba ho taky vánočně ozdobit. A k vánoční večeři chci zkušit udělat drink, možná něco s rozmarýnem.

❆ The best thing about giving presents? All the wrapping options. I want to do it a bit differently than last year. You can find my gift-wrapping from last year HERE . I am thinking more green! Maybe also black paper, but I will have to see what I can find. I Also really like the gingerbread on the gifts, it could be fun to write the names on gingerbread. But I will for sure share what I have decided later.

Nejlepší věc na dávání dárků? Jejich balení. Letos to chci dělat trošku jinak, než loni, možná víc do zelena, nebo s černým papírem. Moc se mi na dárcích líbí perníčky a mohlo by být hezké, kdyby na každém z nich bylo jméno.

❆ I am super excited to try gingerbread decorations. I never actually made gingerbread as an adult. Sure, when I was younger we baked, but not now. I think that making little houses from the gingerbread is a nice idea! Also the tree is so cool! i just don't know who will eat all of this hahaha. But I mean, Christmas is only once a year, so it is ok to indulge a bit!

Hrozně se těším na různé vyhrávky s perníčkama. Jako dospělá jsem je ještě nedělala, ale když jsem byla malá, moc mě to bavilo. Myslím si, že třeba perníčkové chaloupky jsou fajn nápad. A stromečky jsou taky super! Jen nevím, kdo to všechno sní, haha. Ale tak zase Vánoce jsou jednou za rok, tak proč pořádně nezhřešit.