Where I Grew Up

Happy Third Advent guys! I have been home for nearly 24 hours now and I am slowly starting to relax. I really like being in my old room, it is quite big so I have a lot of space for myself. And of course- I am insanely excited about having my old bathroom back, where I have a BATH! I took a really long bath yesterday while watching How the Grinch Stole Christmas haha. My mom got me some bath salt, so it was very, very relaxing! Today I went into the city with my brother to find marshmallows. And guess what- they don't have any! Like WTF... why are there no marshmallows?:D I am very sad about that because I wanted to make a snack for tonight- and of course i needed marshmallows for it. So I need to figure something else out haha. Anyway, today I am sharing some pictures from my home town, České Budějovice. I was born here and lived most of my life here. I really like the city, but after living in Copenhagen it seems very small. But then again, it is nice for relaxing, because it is very calm:). I am off to start preparations for tonigh! Have a lovely day guys!

Překlad:

Krásnou adventní sobotu! Už jsem doma skoro 24 hodin a pomalu začínám relaxovat. Ráda trávím čas ve svém starém pokoji, je velký a tak tam mám prostor pro všechny svoje věci. A hlavně, jsem úplně nadšená,, protože doma mám v koupelně VANU! Včera jsem si v ní udělala relax a sledovala Grinche, haha. Mamka mi koupila sůl do koupele, takže to byl fakt relax. Dneska jsem jela do města s bráchou koupit marshmallows. A hádej co- žádný jsme nenašli! No... jsem z toho docela smutná, protože jsem z nich chtěla dneska něco připravit, takže musím asi vymyslet něco jinýho. Dost stěžování si. Dneska pro vás mám fotky z Českých Budějovice, mého rodného města. Mám je moc moc ráda, i když se mi po těch pár letech v Kodani už zdají trochu malé, ale na druhou stranu na relax je takhle klidné město ideální. Doufám, že se vám taky budou líbit. Mějte se krásně!

This is the town Square, every Christmas there are Christmas Markets and this year there is also a ice-skating ring! I can't wait to go there some of these days to skate!

Náměstí, trhy a letos máme dokonce kluziště, kam se už strašně moc těším!

In the middle of the square there is a big and beautiful fountain. And the houses around it are so beautiful! When I went to high school after school in the summer we would go sit in a cafe here outside on the square and it was always so nice!

bNáměstí je prostě krásné. Uprostřed dominuje kašna, okolo historické domky. Na střední jsme s kamarády chodili na kafe do kavárny na zahrádku s výhledem na celé náměstí, nádhera.

The whole city is so beautiful. And so colourful!

From yesterday's dinner- delicious Indian food. We used to go to this restaurant all the time. I love Chicken Tikka Masala. And the bread with garlic. Yummy!

Ze včerejší večeře- skvěé infické jídlo. Tohle naše nejoblíbenější rodinná restaurae. Miluju jejich Chicken Tikka Masala. A samozřejmě česnekovou placku, mňam!

The last picture- that is the swimming pool, it is so cool at night

Plovárna, v noci je prostě nádherná.

The view from my window. A beautiful sunrise woke me up today. I am so happy about seeing this, because in Copenhagen I don't have a nice view of the sunrise or sunset.

Výhled z mého okna, kde mě dneska vzbudil krásný východ slunce. Z toho mám hroznou radost, protože v Kodani z okna moc výhled na východ nebo západ slunce bohužel nemám.

And my room was filled with golden light.

This is our kitchen/ dinning room. This morning I made avocado toast with poached eggs.

Doma v naší kuchyni-jídelně. Ráno jsem udělala avo toast se ztraceným vejcem.