5x Christmas Essentials

I can't believe tomorrow is Christmas Day! The rest of our family is arriving tonight and tomorrow we will have a fun day full of Christmas traditions, decorating the tree and making food for Christmas dinner. I already packed my gifts, just need to make some fun detail on them to make them a bit more interesting. But I will do that tomorrow. My mouth is still not back to normal, so I can't properly talk and I have swollen cheeks. Not fun. But I did put together 5 of my favourite Christmas things. For me Christmas isn't about presents, it is more about the atmosphere and being with the family. So, how to get that Christmas feel? Especially since once again, there is no snow... I have two ways to achieve it. First, make sure your home smells like Christmas and second- the food! Christmas chocolates, pastries, whatever there is :D! I am kinda suffering now, because I can only eat liquid stuff, so soup or something like that :D! But yeah, Christmas is definitely about traditional food:) At least for me! So enjoy the last day before actual Christmas :)))

Překlad:

Nemůžu uvěřit, že je už zítra Štědrý den! Večer přijede celý zbytek rodiny a zítra budeme společně zdobit stromek a vařit. Už jsem zabalila všechny dárky, jen přidám nějaké malé detaily, abych je trošku ozvláštnila. Ale to až zítra. Moje pusa po trhání moudráku je ještě celkem špatná, nemůžu moc mluvit a jsem trošku oteklá. Nic moc. Ale i tak jsem pro vás sepsala 5 nejoblíbenějších vánočních věcí. Osobně pro mě nejsou vánoce tolik o dárkách, jako spíš o celkové atmosféře a společném času s blízkými. Takže, co podle mě dělá Vánoce Vánocemi? Hlavně, když už zase máme smůlu a není žádný sníh... Za prvé, dům musí jako Vánoce vonět a za druhé- jídlo! Čokoládky, perníčky, cukroví... cokoliv :D! Já teď trpím, protože můžu jen tekutou stravu, ale Vánoce jsou podle mě hlavně o jídle. :) Tak přeji poslední předvánoční den! :)))

1: Gingerbread- It doesn't get more " Christmas" than that!

1: Perníčky- Nic asi není víc vánoční!

2: Christmas themed chocolates- what is there not to love haha.

2: Vánoční čokoládky: kdo by tohle nemiloval, haha.

3: Mulled Wine scent from the White Company. I got it in London- seriously though, the White Company has the best Christmas themed things in the store. All the scents are amazing and so are the decorations.

3: Svařák- pro mě (protože nepiju alkohol) letos alespoň svařáková vůně. Koupila jsem si tuhle boží svíčku v Londýně ve White Company. Jestli v Londýně budete, určitě tam zajděte, mají nejkrásnější vánoční ozdoby a úžasné svíčky.

4: Yankee Candle: Candy Cane Lane. There is not better place to get candles than Yankee Candle- they have so many different scents. I am absolutely obsessed with them. I honestly have like 20 of the big candled in Copenhagen and I burn them all the time. The cherry on top is their Christmas collection!

4: Yankee Candle- Candy Cane Lane. Není nic lepšího, než svíčky Yankee Candle- mají tolik super vůní! Absolutně je miluju. Upřímně, mám doma asi 20 těch velkých a pálím je v jednom kuse. Třešničkou na dortu je pokaždé jejich vánoční kolekce.

5: Bath Bombs- I loooove taking baths. So happy I have my own bath in my parent's house. I just lay there and watch a movie or something and I use different bath salts. Now I got gingerbread scented bath bombs. How awesome is that :)

5: Bomby do koupele: Miluju vanu! Jsem tak šťastná, že doma u rodičů mám svojí vlastní. Hrozně ráda tam jen tak ležím, koukám na film a používám různé koupelové soli. Teď jsem dostala perníčkové šumivé bomby a jsou úplně nejlepší. :)